Разложите на множители: а) х во 2 степени+у+х-у во 2 степени =

б) а+а во 2 степени-b-b во 2 степени =

+1
Ответы (1)
  1. 24 июля, 22:42
    0
    A) x^2+y+x-y^2 = (x^2-y^2) + (x+y) = (x-y) (x+y) + (x+y) = (x+y) (x-y+1)

    б) a+a^2-b-b^2 = (a^2-b^2) + (a-b) = (a-b) (a+b) + (a-b) = (a-b) (a+b+1)