Упростите выражение:

1) (b-6) (b+6) - 3b (b+2)

2) (3a-2) (3a+2) + (a-8) (a+8)

3) (5x-3y) (5x+3y) + (3x-5y) (3x+5y)

4) (c-2) (3-c) - (5-c) (5+c)

+4
Ответы (1)
  1. 22 мая, 22:13
    0
    1) b^2-36-3b^2-6b=-2b^2-6b-36

    2) 9a^2-4+a^2-64=10a^2-68

    3) 25x^2-9y^2+9y^2-25x^2=0

    4) 3c-c^2-6+2c-25+c^2=5c+25=5 (c+5)