Решить систему уравнений x^2-y=28

x-y=2

+4
Ответы (2)
  1. 20 февраля, 11:08
    0
    x-2y=-28; x-y=-2

    Solution:

    {x, y} = {24,26}

    System of Linear Equations entered:

    [1] x - 2y = - 28 [2] x - y = - 2

    Graphic Representation of the Equations:

    -2y + x = - 28 y + x = - 2

    olve by Substitution:

    / / Solve equation [2] for the variable x

    [2] x = y - 2

    / / Plug this in for variable x in equation [1]

    [1] (y - 2) - 2y = - 28 [1] - y = - 26

    / / Solve equation [1] for the variable y

    [1] y = 26

    / / By now we know this much:

    x = y-2 y = 26

    / / Use the y value to solve for x

    x = (26) - 2 = 24

    Solution:

    {x, y} = {24,26}
  2. 20 февраля, 11:25
    0
    Y=x-2

    x²-x+2=28

    x²-x-26=0

    D=1+676=677

    x1 = (1-√677) / 2⇒y1 = (1-√677) / 2-2 = (-3-√677) / 2

    x2 = (1+√677) / 2⇒y2 = (-3+√677) / 2