15x+6x (2-3x) = 9x (5-2x) - 36

+3
Ответы (1)
  1. 15 июня, 00:41
    0
    15 х + 6 х (2-3 х) = 9 х (5-2 х) - 36

    15 х + 12 х - 18 х²=45 х - 18 х² - 36

    15 х + 12 х - 45 х - 18 х²+18 х² = - 36

    -18 х = - 36

    х=2