Log2 (5x-73) - 2=log2 3

+4
Ответы (1)
  1. 7 июля, 19:49
    0
    Log2 (5x-73) - 2=log2 (3)

    ОДЗ: 5x-73>0; 5x>73; x>14,6

    Решение:

    log2 (5x-73) = log2 (3) + 2

    log2 (5x-73) = log2 (3) + log2 (4)

    log2 (5x-73) = log2 (12)

    5x-73=12

    5x=12+73

    5x=85

    x=17