Найти f' (1)

1) f (x) = (2x-3) ^2 * (x-1)

2) f (x) = (x+1) ^3 * (x+2)

+4
Ответы (1)
  1. 16 мая, 11:03
    0
    1) f' (x) = 2 (2x-3) * 2*1=4 (2x-3)

    f' (1) = 4 (2*1-3) = - 4

    2) f' (x) = 3 (x+1) ^2*1*1=3 (x+1)

    f' (1) = 3 (1+1) ^2 = 3*2^2=12