Б) 6 sin ²х - sin х = 1

+3
Ответы (1)
  1. 4 ноября, 16:21
    0
    6sin²x-sinx-1=0

    D=1+24=25

    x = (1+5) / 12=1/2

    x = (1-5) / 12=-1/3

    sinx=1/2 sinx=-1/3

    x = (-1) ^n * (π/6) + πn x = (-1) ^ (n+1) arcsin (1/3) + πn