Log2 (x-1) log2 (6) = log2 (18)

+1
Ответы (1)
  1. 5 ноября, 18:48
    0
    Log₂ (x-1) + log₂6=log₂18

    log₂ ((x-1) * 6) = log₂18

    6 * (x-1) = 18

    x-1=3

    x=4.