2cos^2x-cos^2 (pi/2-x) = 1

+4
Ответы (1)
  1. 8 августа, 18:25
    0
    2cos^2x-cos^2 (pi/2-x) = 1

    2cos^2 (x) - sin^2 (x) - 1=0

    2cos^2 (x) - 1+cos^2 (x) - 1=0

    3cos^2 (x) = 2

    (cosx-sqrt (2/3)) (cosx+sqrt (2/3) = 0

    cosx=sqrt (2/3)

    x=+/-arccos (sqrt (2/3)) + 2pik, k ∈Z

    cosx=-sqrt (2/3)

    x = + / - (pi-arccos (sqrt (2/3)) + 2pik, k ∈Z