7 (а-4) 2 (во 2 степени) + (4-а) розкласти на множники

+2
Ответы (1)
  1. 19 июля, 03:46
    0
    7 (a - 4) ² + (4 - a) = 7 (a - 4) ² - (a - 4) = (a - 4) (7 (a - 4) - 1) = (a - 4) (7a - 28 - 1) =

    = (a - 4) (7a - 29)