1. 3b+bc+3ac+9a

2. c²-6c+9-4x²

+1
Ответы (1)
  1. 23 марта, 21:52
    0
    1. 3b+bc+3ac+9a = (3b+bc) + (3ac+9a) = b (3+c) + 3a (c+3) = (3+c) (b+3a)

    2. c²-6c+8-4x² = (c²-6c) + (8-4x²) = c (c-6) + 4 (2-x²)