Разложите на множители:

1) 3x²+12xy

2) 10m^5-5m

3) ab-ac+7b-7c

4) 6x-xy-6y+y²

5) 49b²-c²

6) p²+12pk+36k²

7) 100a^4-1/9b²

+3
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 11:21
    0
    1) 3x²+12xy = 3x (x+4y)

    2) 10m^5-5m=5m (2m-1)

    3) ab-ac+7b-7c=a (b-c) + 7 (b-c)

    4) 6x-xy-6y+y²=6 (x-y) - y (x-y) = (6-y) (x-y)

    5) 49b²-c² = (7b-c) (7b+c)

    6) p²+12pk+36k² = (p+6k) ^2

    7) 100a^4-1/9b² = (10a^2-1/3b) (10a^2+1/3b)

    8) 25a² - (a-3) ² = (25a-a+3) (25a+a-3) = (24a-3) (26a-3) = 3 (8a-1) (26a-3)