Упростите выражения

а) (2,1-m) (2,1+m)

б) (3x-2y) (3x+2y)

в) (5m3-n) (n+5m3)

+2
Ответы (1)
  1. 24 июля, 03:06
    0
    А) (2,1-m) (2,1+m) = 2,1^2-m^2=441-m^2

    б) (3 х-2 у) (3 х+2 у) = (3 х) ^2 - (2 у) ^2=9 х^2-4 у^2

    в) (5m^3-n) (n+5m^3) = (5m^3) ^2-n^2=5m^6-n^2