Найдите разность многочленов 1) x во 2 степени + 8x и 4-3x. 2) 2x во 2 степени + 5x и 4 x во 2 степени - 2x

+5
Ответы (1)
  1. 24 января, 03:57
    0
    1) (х^2+8 х) - (4-3 х) = х^2+8 х-4+3 х=х^2+11 х-4

    2) (2 х^2+5 х) - (4 х^2-2 х) = 2 х^2+5 х-4 х^2+2 х=-2 х^2+7 х