Log (4) log (14) 196+log (5) √ (5)

+2
Ответы (1)
  1. 2 мая, 07:49
    0
    Log₄ (log₁₄196) + log₅√5=log₄ (log₁₄14²) + log₅5¹/²=log4 (2*log₁₄14) + (1/2) * log₅5=

    =log₄2+1/2 = (1/2) log₂2+1/2=1/2+1/2=1.