2015-12 * (5 х-4 у+20) - 8 * (5 у-7 х+125) - 4 * (3 х+2 у+193)

+4
Ответы (1)
  1. 21 октября, 07:16
    0
    2015-12*5 х+12*4 у-12*20-8*5 у+8*7 х-8*125-4*3 х-4*2 у-4*193=2015-60 х+48 у-240-40 у+56 х-1000-12 х-8 у-772=2015-240-1000-772-60 х+56 х-12 х+48 у-40 у-8 у=3-16 х