Разложите на множители:

1) с^2+2c-d^2+2d

2) a^3+a^2b - ab^2 - b^3

3) m^2 - 2n - m - 4n^2

+2
Ответы (1)
  1. 6 марта, 17:47
    0
    1) с^2+2c-d^2+2d = (c^2-d^2) + 2 (c+d) = (c-d) (c+d) + 2 (c+d) = = (c+d) ((c-d+2)

    2) a^3+a^2b - ab^2 - b^3 = (a^3-b^3) + ab (a-b) = (a-b) (a^2+ab+b^2) + + ab (a-b) = (a-b) (a^2+ab+b^2 + ab) = (a-b) (a^2+2ab+b^2) = (a-b) (a+b) ^2

    3) m^2 - 2n - m - 4n^2 = (m^2-4n^2) - (m+2n) = (m+2n) (m-2n) - (m+2n) =

    = (m+2n) (m-2n - 1)