Упростить выражение:

2 а+2 б / (дробь) б * (1 / (дробь) а-б - 1 / (дробь) а+б)

+1
Ответы (1)
  1. 14 мая, 12:52
    0
    (2a+2b) / b * (1 / (a-b) - 1 / (a+b)) = 2 (a+b) / b * (a+b - (a-b)) / (a-b) (a+b) = 2 (a+b) * (a+b-a+b) / (b * (a-b) (a+b)) = (2*2b) / b (a-b) = 4 / (a-b)