y+3/y-1-y/y+1-8/y^2-1=0

Помогите решить

+3
Ответы (1)
  1. 10 сентября, 09:51
    0
    У+3 / у-1 - у / у+1 - 8/у²-1 = 0

    (у+1) (у+3) - у (у-1) - 8 = 0

    (у-1) (у+1)

    у²+3 у+у+3-у²+у-8 = 0

    (у-1) (у+1)

    5 у+5 = 0

    (у-1) (у+1)

    5 (у+1) = 0

    (у-1) (у+1)

    5 / у-1 = 0

    у-1 ≠ 0

    у≠1