Вычислите:

3cos (7π/2 + α) + 2sin (17π - α), если sinα = - 0.2

+1
Ответы (1)
  1. 27 апреля, 13:25
    0
    3cos (7π/2 + α) + 2sin (17π - α) = 3cos (2π + 3π/2 + α) + 2sin (2*8π + π - α) =

    3cos (3π/2 + α) + 2sin (π - α) = 3sinα+2sinα = 5sinα = ||sinα = - 0,2|| = 5 * (-0,2) = - 1.