2sin (7π/2-a) - 5cos (17π-a) если cosa=0,3

+3
Ответы (1)
  1. 14 января, 00:02
    0
    2sin (7π/2-a) - 5cos (17π-a) = 2cosa - (-5cosa) = 2cosa+5cosa=7cosa

    если cosa=0,3, то 7cosa=7*0,3=2,1