Cos 10 П/3+sin150

2sin (7 П/2-а) - 5cos (17 П-а)

-5cos (5 П/2+а) + 2sin (12 П-а)

+4
Ответы (1)
  1. 1 июня, 22:25
    0
    Cos (3π+π/3) + sin (180-30) = - cosπ/3+sin30=-1/2+1/2=0

    2sin (2π + (3π/2-a)) - 5cos (16π + (π-a)) = - 2cosa+5cosa=3cosa

    -5cos (2π + (π/2+a)) + 2sin (-a) = 5sina-2sina=3sina