Sin t * cos t * ctg t-1=?

+2
Ответы (2)
  1. 7 марта, 22:48
    0
    Ctg t=cos t / sin t Sin t * cos t * ctg t-1 = (Cos t) ^ 2-1 (Cos t) ^2-1=0 Cos t1 = 1 t = pi*2n Cos t2 = - 1 t = pi + pi*2n итого ответ : cos t = pi*n
  2. 7 марта, 22:55
    0
    sin t*cos t*ctg t-1 = sin t*cos^2t/sin t - 1 = cos^2 t - 1