Cos 12x * cos7x-cos4x*cos15x=0

+3
Ответы (1)
  1. 20 апреля, 06:27
    0
    1/2 (соs5x-cos19x) - 1/2 (cos9x-cos19x) = 0 1/2cos 5x - 1/2cos19x-1/2cos9x+1/2cos19x=0 Cos 5x - cos 9x = 0 - 2 sin 7x sin 2 x=0 Sin 7 x = 0 Sin 2 x = 0 X=PN/7 x=pn/2