Разложите на множители:

а) 81 а^4-1

б) y²-х²-6 х-9

+5
Ответы (2)
  1. 20 февраля, 04:13
    +1
    1) 81aˇ4-1 = (9aˇ2) - 1ˇ2 = (9aˇ2+1) (9aˇ2-1) = (9aˇ2+1) (3a+1) (3a-1)

    2) yˇ2-xˇ2-6x-9=yˇ2 - (xˇ2+6x+9) = yˇ2 - (x+3) ˇ2 = (y+x+3) (y-x-3)
  2. 20 февраля, 05:01
    0
    A) = (9a²-1) (9a²+1)

    б) = y² - (x+3) ² = (y-x-3) (y+x+3)