Разложите на множители:

а) а^2 (a-1) - 4a (a-1) + 4 (a-1) ;

б) 0,001+z^3;

в) 3z^3+3z^2-3z-3;

+1
Ответы (1)
  1. 14 октября, 02:53
    0
    A) a² (a-1) - 4a (a-1) + 4 (a-1) = (a-1) (a²-4a+4) = (a-1) (a-2) ²

    б) 0,001+z³ = (0,1) ³+z³ = (0,1+z) (0,1²-0,1z+z²) = (0,1+z) (0,01-0,1z+z²)

    в) 3z³+3z²-3z-3 = (3z³+3z²) - (3z+3) = 3z² (z+1) - 3 (z+1) = (z+1) (3z²-3) =

    =3 (z+1) (z²-1) = 3 (z+1) (z+1) (z-1) = 3 (z+1) ² (z-1)