Cos^2x-sin^2x-sinx=0

+5
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 09:12
    0
    Решение

    Cos²x - sin²x - sinx = 0

    1 - sin²x - sin²x - sinx = 0

    2sin²x + sinx - 1 = 0

    sinx = t

    2t² + t - 1 = 0

    D = 1 + 4*2*1 = 9

    t₁ = (- 1 - 3) / 4

    t₁ = - 1

    t₂ = (- 1 + 3) / 4

    t₂ = 1/2

    1) sinx = - 1

    x₁ = - π/2 + 2πk, k∈Z

    2) sinx = 1/2

    x = (-1) ^n * arcsin (1/2) + πn, n∈ Z

    x₂ = (-1) ^n * (π/6) + πn, n∈ Z