Sin^2x-sin^2*2x+sin^2*3x=1/2;

2sin^4 x-1/cos^4x=2

+5
Ответы (1)
  1. 17 августа, 22:13
    0
    1

    (1-сos2x) 2 - (1-cos4x) / 2 + (1-cos6x) / 2=1/2

    1-cos2x-1+cos4x+1-cos6x=1

    cos4x - (cos2x+cos6x) = 0cos4x-2cos4xcos2x=0

    cos4x (1-2cos2x) = 0

    cos4x=0⇒4x=π/2+πn⇒x=π/8+πn/4, n∈z

    cos2x=1/2⇒2x=+-π/3+2πk⇒x=+-π/6+πk, k∈z

    2

    2 * (1-cos2x) ²/4-1=2 (1+cos2x) ²/4

    (1-cos2x) ²-2 = (1+cos2x) ²

    1-2cos2x+cos²2x-2-1-2cos2x-cos²2x=0

    4cos2x=-2

    cos2x=-1/2

    2x=+-2π/3+2πn

    x=+-π/3+πn, n∈z