Упростите: sin (3 п/5) * sin (7 п/5) - cos (7 п/5) * cos (3 п/5)

а) 0

б) - 1

в) - cos (п/5)

г) 1

д) sin (п/5)

+2
Ответы (1)
  1. 29 сентября, 19:16
    0
    Вспомним формулу: cos (α + β) = cosαcosβ - sinαsinβ

    - (cos (7π/5) cos (3π/5) - sin (7π/5) sin (3π/5)) = - cos (π/2) = 0