Упростите выражение:

2ab (а+b) + 2ab (a-b)

+4
Ответы (1)
  1. 24 ноября, 10:03
    0
    2ab (a+b) + 2ab (a-b) = 2ab ((a+b) + (a-b)) = 2ab (a+b+a-b) = 2ab*2a=4a^2b

    (a^2 означает а во второй степени)