Cos (arcsin (-3/5)) + sin (arccos (-4/5))

+2
Ответы (1)
  1. 3 января, 21:28
    0
    Cos (arcsinx) = √ (1-x²). sin (arccosx) = √ (1-x²)

    √ (1-9/25) + √ (1-16/25) = √ (16/25) + √ (9/25) = 4/5+3/5=7/5=1,4