M^2+n^2/m^2*n^2 = 30

1/n-1/m=5

1/m+1/n=?

+1
Ответы (1)
  1. 3 ноября, 14:14
    0
    (m²+n²) / (m²*n²) = 30⇔m² / (m²*n²) + n² / (m²*n²) = 30⇔ 1/n² + 1/m² = 30⇔

    2 * (1/n² + 1/m²) = 60.⇒ (1/n-1/m) ² + (1/n+1/m) ² = 60, но 1/n - 1/m = 5.

    5² + (1/n+1/m) ² = 60;

    (1/n+1/m) ² = 60-25;

    1/n+1/m = ± √35.