Sqrt 32-sqrt 128*sin^2 (9π/8)

+4
Ответы (1)
  1. 17 февраля, 19:20
    +1
    √32 - √128sin² (9π/8) = √32 (1 - 2sin²π/8) = √32 (cos2π/8) = 4√2*cos (π/4) =

    = 4√2 * (√2/2) = 4