Sin asin b=1/2 и a-b = π/2

cos (a+b) = ?

+4
Ответы (1)
  1. 19 декабря, 08:39
    0
    Sina*sinb=1/2 * (cos (a-b) - cos (a+b)), значит: 1/2=1/2 * (cos (pi/2) - cos (a+b)). 1=1 * (0-cos (a+b)), следовательно: cos (a+b) = - 1.