Разложите на множители многочлен: b^2c^2+c^3-b^3-bc

a^3-3a^2+a-3

8x^3+2x^2+4x+1

5a^3c-a^3+5bc-b

+1
Ответы (1)
  1. 4 июля, 10:58
    0
    B²c²+c³-b³-bc = (b²c²+c³) - (b³+bc) = c² (b²+c) - b (b²+c) = (b²+c) (c²-b)

    a³-3a²+a-3 = (a³-3a²) + (a-3) = a² (a-3) + (a-3) = (a-3) (a²+1)

    8x³+2x²+4x+1 = (8x³+2x²) + (4x+1) = 2x² (4x+1) + (4x+1) = (4x+1) (2x²+1)

    5a³c-a³+5bc-b = (5a³c-a³) + (5bc-b) = a³ (5c-1) + b (5c-1) = (5c-1) (a³+b)