А (а-2) - (а-1) (а-3)

При а=0,25

+2
Ответы (1)
  1. 23 марта, 03:46
    0
    А (а-2) - (а-1) (а-3) = а^2-2 а - (а^2-3 а-а+3) = а^2-2 а-а^2+3 а+а-3 = - 2 а+3 а+а-3 = 2 а-3

    2*0,25-3=0,5-3=-2,5