Докажите тождество (4 а+1) во 2 степени (4 а-1) во 2 степени = (16 а 2 степени + 1) во 2 степени - 64 а во 2 степени

+3
Ответы (1)
  1. 16 октября, 07:25
    0
    (4 а+1) ² (4 а-1) ² = (16 а²+8 а+1) (16 а²-8 а+1) = 16²а⁴+16*8 а³+16 а²-16*8 а³-8²а²-8 а+16 а²+8 а+1 = 16²а⁴-32 а²+1 + (32 а²-32 а²) = 16²а⁴+32 а²+1-64 а² = (16 а²+1) ²-64 а²