A^2-4b^2-a+2b

9x^2+6x+1-4y^2

+5
Ответы (1)
  1. 26 июля, 12:00
    0
    A^2-4b^2-a+2b = (a-2b) (a+2b) - (a-2b) = (a-2b) (a+2b-1)

    9x ² + 6x + 1 - 4y² = (3x - 2y) (3x+2y) + (6x+1)