25x^2-1=0

(10+4k) (10-4k) = 0

(2x+1) ^2-8 = (3-2x) ^2

+1
Ответы (1)
  1. 29 мая, 18:43
    0
    25x²-1=0

    25x²=1

    x²=1/25

    x=-1/5

    x=1/5

    (10+4k) (10-4k) = 0

    10+4k=0⇒4k=-10⇒k=-2,5

    10-4k=0⇒4k=10⇒k=2,5

    (2x+1) ^2-8 = (3-2x) ^2

    4x²+4x+1-8-9+12x-4x²=0

    16x=16

    x=1