1) (1 + tg квадрат а) cos квадрат а-1=

2) 1-sin квадрат а (1+сtg квадрат а) =

3) 1+tgквадрат а+1/sin квадрат а=

4) 1 + tg квадрат а/1+сtg квадрат а=

+3
Ответы (1)
  1. 23 января, 13:36
    0
    1) (1+tg²a) * cos²a-1=1/cos²a * cos²a - 1=1-1=0

    2) 1-sin²a (1+ctg²a) = 1-sin²a * 1/sin²a=1-1=0

    3) 1+tg²a + 1/sin²a=1/cos²a+1/sin²a = (sin²a+cos²a) / sin²acos²a=4/sin²2a

    4) (1+tg²a) / ((1+ctg²a) = 1/cos²a : 1/sin²a=sin²a/cos²a=tg²a