д) (5x-c) (x-5c) =

е) (4m+3n) (4m+3n) =

ж) (3y-2u) (3y-2u) =

з) (10x+3z) (10x-5z) =

+5
Ответы (1)
  1. 1 августа, 03:52
    0
    Д) (5x-c) (x-5c) = 5x²+26cx+5c²е) (4m+3n) (4m+3n) = 16m²+9n²

    ж) (3y-2u) (3y+2u) = 9y²-4u²

    з) (10x+3z) (10x-5z) = 100x ²-20xz-15z²