5 х квадрат=25 х, 100 х квадрат-16=0

+2
Ответы (1)
  1. 24 марта, 01:55
    0
    5x²=25x-->5x=25, x=5 100x²-16=0,100x²=16, x²=16/100, x=√16/100, x=4/10 и - 4/10