Упростить выражение

1) (2x-y) (4x^2 + 2xy + y^2) (8x^3+y^3)

2) (x-2) ^3 - (x+2) ^3

3) (a^6-3a^3+9) (a^3+3) - a^9

4) (a+3) ^3 - (a-1) ^3-12a^2

+4
Ответы (1)
  1. 18 июня, 16:20
    0
    1) (2x-y) (4x^2 + 2xy + y^2) (8x^3+y^3) = (8x³-y³) (8x³+y³) = 64x^6-y^6

    2) (x-2) ^3 - (x+2) ^3 = (x-2-x-2) ((x²-4x+4+x²-4+x²+4x+4) = - 4 (3x²+4)

    3) (a^6-3a^3+9) (a^3+3) - a^9=a^9 + 27-a^9=27

    4) (a+3) ^3 - (a-1) ^3-12a^2 = (a+3-a+1) (a²+6a+9+a²+2a-3+a²-2a+1) - 12a²=

    =4 (3a²+6a+7) - 12a²=12a²+24a+28-12a²=24a+258=4 (6a+7)