Разложите на множители:

1) xm-xn+ym-yn

2) 3a-3b+ac-bc

3) 9a-ab-9+b

4) 6ab^2-3b^2+2a^2b-ab

5) 2c^3-5c^2d-4c+10d

6) a5+a3+2a^2+2

7) x^3y^2-x+x^2y^3-y

8) ax^2-ay-cy+bx^2+cx^2-by

+1
Ответы (1)
  1. 11 сентября, 10:24
    0
    1) xm-xn+ym-yn=x (m-n) + y (m-n) = (m-n) (x+y)

    2) 3a-3b+ac-bc=3 (a-b) + c (a-b) = (a-b) (3+c)

    3) 9a-ab-9+b=9 (a-1) - b (a-1) = (a-1) (9-b)

    4) 6ab²-3b²+2a²b-ab=3b² (2a-1) + ab (2a-1) = (2a-1) (3b²+ab) = (2a-1) (b (3b+a))

    5) 2c³-5c²d-4c+10d=c² (2c-5d) - 2 (2c-5d) = (2c-5d) (c²-2)

    6) a^5+a³+2a²+2=a³ (a²+1) + 2 (a²+1) = (a²+1) (a³+2)

    7) x³y²-x+x²y³-y=x (x²y²-1) + y (x²y²-1) = (x+y) (x²y²-1)

    8) ax²-ay-cy+bx²+cx²-by=x² (a+b+c) - y (a+b+c) = (x²-y) (a+b+c)