1) log3 (5x+3) = log3 (7x+5)

2) log7 (x-1) log7x=log7x

+5
Ответы (1)
  1. 26 января, 21:37
    0
    1) 5x-3=7x+5

    5x-3-7x=5

    -2-3=5

    -2x=3+5

    -2x=8

    x = - 4