y^2-25/5y^2-y^3

Помогите!

+2
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 20:20
    0
    (y² - 5²) / (5y² - y³) = (y-5) (y+5) / (y² (5 - y) = - (y+5) / x².