Log^2 от 4 (64-x^2) - 5log4 (64-x^2) + 6

+4
Ответы (1)
  1. 14 июля, 21:36
    0
    ОДЗ: 64-х²>0. x∈ (-8; 8)

    log₄² (64-x²) - 5log₄ (64-x²) + 8=0

    log₄ (64-x²) = t

    t²-5t+6=0

    t₁=2, t₂=3

    1. t₁=2, log₄ (64-x²) = 2, 64-x²=4², 64-x²=16, x²=48, x=4√3

    4√3∈ (-8; 8)

    2. t=3, log₄ (64-x²) = 3, 64-x²=4³, 64-x²=64. x=0

    0∈ (-8; 8)

    ответ: x₁=4 √3, x₂=0