Упростите выражения:

a.) (2a - 3b) - (a - b) ; a.) - (4b - a) + (5b - 2a) ;

б.) 5 + 2 (x - 1). б.) 3 + 4 (x - 2).

+4
Ответы (1)
  1. 29 марта, 16:28
    0
    А1) (2 а-3b) - (a-b) = 2a-3b-a+b=a-2b

    a2) - (4b-a) + (5b-2a) = - 4b+a+5b-2a=b-a

    b1) 5+2 (x-1) = 5+2x-2=3+2x

    b2) 3+4 (x-2) = 3+4x-8=4x-5