Log (2x+8) + log (3x+7) = 2

+1
Ответы (1)
  1. 17 января, 09:51
    0
    2x+8>0⇒2x>-8⇒x>-4

    3x+7>0⇒3x>-7⇒x>-2 1/3

    lg (2x+8) (3x+7) = 2

    6x²+14x+24x+56-100=0

    6x²-38x-44=0

    3x²-19-22=0

    D=361+264=625

    x1 = (19-25) / 6=-1

    x2 = (19+25) / 6=7 1/3