1) 3 х-4=8

2) 12-2 Х=-10

3) 2 Х+3=10

4) 14 Х-7=28

5) (Х-3) (15-Х) = 0

6) (2 Х-20) (3 Х+3 Х) = 0

7) (12-3 Х) (25-5 Х) = 0

+2
Ответы (1)
  1. 16 октября, 22:22
    0
    1. 3 х-4=8

    3 х=8+4

    3 х=12

    х=12:3

    х=4

    2. 12-2 х=10

    -2 х=10-12

    -2 х=-2

    х=-2: (-2)

    х=1

    3.2 х+3=10

    2 х=10-3

    2 х=7

    х=7:2

    х=3,5

    4. 14 х-7=28

    14 х=28+7

    14 х=35

    х=35:14

    х=2,5

    5. (х-3) (15-х) = 0

    15 х-х²-45+3 х=0

    -х²+18 х-45=0↓ * (-1)

    х²-18 х+45=0

    т. Виета х₁=3 х₂=15